Človeče, nehnevaj sa!

Človeče, nehnevaj sa je strategická spoločenská hra, ktorá patrí k veľmi populárnym hrám nie len na Slovensku. Táto hra je veľmi obľúbená medzi malými aj veľkými hráčmi.

Pravidlá hry

Každý hráč má 4 figúrky rovnakej farby. Pre začiatkom hry sú všetky figúrky umiestnené v štartovnom domčeku podľa svojej farby.

Cieľom hry je dostať všetky svoje figúrky zo štartovného domčeka do cieľového domčeka. To sa dá dokázať len tak, že figúrka prejde po všetkých hracích políčkach na hracom pláne. Figúrka sa posúva podľa čísla na kocke, s ktorou hráč na ťahu hádže. Každá farba má na hracom pláne znázornené štartovacie políčko.

Ak sa figúrka dostane na políčko, na ktorom už stojí súperova figúrka, vyhadzuje ju z hry do štartovného domčeka. Na políčko, na ktorom stojí naša ďalšia figúrka, sa nedá vstúpiť.

Aby sa dostala figúrka zo štartovného domčeka na štartovné políčko, musí hráč hodiť „šestku“. Ak v hracom poli nemá žiadnu svoju figúrku, môže hádzať maximálne trikrát. Ak sa nepodarí hráčovi hodiť šestku, na rade je súper.

Ak počas hry hodí hráč šestku, hádže ešte raz. Následne sa môže hráč rozhodnúť, či uvedie do hry ďalšiu figúrku zo štartovného domčeka (a potom posunie figúrku o počet bodov z druhého hodu) alebo posunie svoju figúrku o súčet bodov pri oboch hodoch. 

Hru vyhráva hráč, ktorý ako prvý obehne hraciu plochu so všetkými svojimi figúrkami a dostane ich do cieľového domčeka.  Ďalší hráči v hre pokračujú až kým nedosiahnu cieľ. 

Info (návod) čerpaný zo zdroja: https://www.sportino.sk/